„Na jakou půjdeš střední? Co chceš vlastně dělat? Kolik se tam hlásí lidí? Jakej musím mít průměr?“

Otázky tohoto typu nejspíše už slyšel každý deváťák, možná i osmák na základní škole. Já je slýchával o něco méně,  protože jsem od páté třídy chodil na osmiletý gympl, ale byl jsem rozhodnutý odtam odejít na nějakou IT střední. Počínaje tímto blogpostem bych chtěl popsat své zkušenosti s výběrem SŠ, prvákem, druhákem, třeťákem... V každé kapitole se budu věnovat jednomu ročníku, čtvrťák mě ale teprve čeká, takže na ten si ještě chvilku počkáme.

Ať už jste na základní škole nebo na gymnáziu a chcete jít na IT střední, zkuste se zamyslet, co od takové IT střední očekáváte?
Chcete se naučit programovat? Chcete se naučit stavět počítače? Nebo jen prostě nevíte kam byste šli, ale rádi hrajete na počítači tak proč nezkusit IT střední?

Já když jsem šel na střední školu, tak jsem moc nevěděl, co vlastně chci dělat, věděl jsem že chci dělat "něco s počítači", ale absolutně jsem neměl představu, co by to mělo být. Za ty tři roky se toho hodně změnilo a naučil jsem se toho opravdu hodně. Rozhodně ale nemohu říci, že jsem se to naučil přímo ve škole. Krom popisování předmětů a učiva v jednotlivých školních rocích se pokusím zaměřit i na příležitosti, které mi střední škola dala.

Výběr školy a přijímací řízení

Jak jsem se již zmínil, byl jsem na osmiletém gymnáziu v malém městečku kousek od Brna. Představa, že mě čeká ještě pět let učení se dějepisu, chemie a podobných předmětů mě děsila. Většinu volného času jsem trávil hraním her a učení jsem zas tolik nedal. Rodiče byli jednoznačně proti tomu, abych odcházel z gymplu (teď už to vidí úplně jinak) já byl naštěstí dostatečně tvrdohlavý a vydupal si to. V Brně je výběr tak zhruba ze tří škol, které připadaly v úvahu. Teď už vím, že člověk nesmí zas tak moc věřit, tomu, co školy ukazují a prezentují na dnech otevřených dveří, školy se snaží ukázat v tom nejlepším světle a některé věci se člověk nedozví. Zajímalo by mě, co by mi tehdy řekli, kdybych se zeptal z čeho budu na daném oboru maturovat.. já to totiž pořád ještě úplně nevím. Nakonec jsem ale podal přihlášku jen na jednu a řekl jsem si, že se to buď povede a nebo nevím. Když píšu, že nevím, tak opravdu nevím co bych dělal, naštěstí se to ale povedlo...téměř.

Kvůli svému nepříliš dobrému prospěchu na gymnáziu jsem u přijímacího řízení na dané škole (nebudu jmenovat, dohledat si, která by to mohla být je otázka vteřin) nezískal moc bodů a na obor Informační technologie jsem nebyl přijat. Po telefonu se ale zmínili, že pro mě možná mají jinou nabídku. Tak jsme na onu školu ihned jeli, trochu jsem tušil co by to asi mohlo být. Škola pro příští školní rok otevírala nový obor zvaný Mobilní aplikace, kde ještě měli místo. Samozřejmě jsem neváhal, podepsal všechno co mi dali do rukou a odcházel jsem šťastný, že se budu učit něco, co mě baví.

To je k výběru školy asi vše. Uvidíme se v prváku!

Student IT střední: Prvák
Student IT střední: Druhák
Student IT střední: Třeťák
Student IT střední: Čtvrťák